Egészséget nem vásárolhatsz, de kerékpárt igen!

Blog cikkek

Hogyan válasszuk ki a tökéletes női kerékpárt?

Berguson
Berguson
2023.06.01 09:30
Hogyan válasszuk ki a tökéletes női kerékpárt?

Évtizedekkel ezelőtt nem sokakat foglalkoztatott, hogy mennyire felszerelt a kerékpár, amivel közlekedünk, főként az számított, hogy vigyen el A-ból B pontba. Napjainkban azonban számos márkájú, méretű, színű, felszereltségű női kerékpár létezik. Ha nem a megfelelőt választjuk, könnyen megnehezíthetjük mindennapjainkat.

Mióta különböztetünk meg férfi és női kerékpárokat?

Az első kerékpár Karl von Drais báró nevéhez fűződik, aki egy szilárd vázhoz kerekeket rögzített, mivel sokat járta az erdőt, meg akarta gyorsítani a folyamatot. Hamar rájött, hogy finomítani kell ezen a közlekedési eszközön, így az első kereket irányíthatóvá, kormányozhatóvá tette 1817-ben.

A fejlesztések folytatódtak, az 1880-as években megjelent a már ma is ismert biciklik formája, hajtása és kerekei. 1888-ban John Dunlop kifejlesztette a levegővel tölthető, pneumatikus bicikli gumit, majd a XX. század elején fejlesztették ki a sebességváltót. 

A biztonságos biciklinek nevezett kerékpár lánchajtással, döntött kormánnyal, rugós üléssel, háromszög vázzal, pneumatikus gumikkal egy kész, kiforrott termék volt és hamarosan komoly vállalkozások alakultak gyártására. 

A századforduló előttre tehető a kerékpár váz hölgyek részére megalkotott, mai napig is használt  formája, amely lehetővé tette, hogy a lányok, asszonyok szoknyában is tudjanak biciklizni. Így elmondhatjuk, hogy a női kerékpár is több mint 100 éves.

A világ első kerékpáros versenyét 1868-ban rendezték, 1896 óta minden nyári olimpia programjában szerepeltek. Az 1984-es Los Angeles-i játékok óta a hölgyek számára is rendeznek kerékpáros futamokat, azonban sajnos a profi női kerékpározás nem örvendhetett túl nagy elismerésnek egészen az 1990-es évekig.

Mit érdemes figyelembe venni egy női kerékpár vásárlásánál? 

Mekkora vázzal tudok kényelmesen közlekedni?

Fontos, hogy magasságunkhoz mérten válasszuk meg a női kerékpár vázának méretét, például mountain bike-ok esetében 145-155 cm magasság esetén érdemes XS méretű, 13”-14” méretű vázat választani, de 175 cm felett az L-es, 19”-20” vázú női kerékpár a megfelelő.

 

Milyen terepen lesz a legtöbbet használatban a kerékpár?

Nem mindegy, hogy aszfalton, murvás, köves vagy földes talajon fogunk nap mint nap közlekedni vele, a női kerékpár kerekének vastagsága meghatározó lehet a tartósság szempontjából.

 

Mennyi a testsúlyom?

Fontos figyelembe venni ezt is, ugyancsak a gumi élettartamának érdekében, hiszen nagyobb súly esetén erősített felnikre lehet szükségünk.

 

Hegyek vagy Alföld?

Fontos figyelembe venni a domborzati viszonyokat is, hiszen nem mindegy hogy 1 sebességes biciklivel próbálunk több száz méter magasra feljutni vagy a 30 sebességes biciklivel szeljük át a síkságot. 

 

Csukló és felni kímélő legyen a női kerékpár?

Ebben az esetben elengedhetetlen számunkra a teleszkópos kerékpár a legnagyobb komfortérzet érdekében. Derékfájdalom esetén egy rugós nyeregcső vagy dönthető kormányszár beszerzése is óriási segítséget jelenthet.

 

Hasznos-e számomra ha fel van szerelve? 

Fontos, hogy a KRESZ szabályainak megfelelően legyen felszerelve a női kerékpár (pl. fényvisszaverő prizmák, fékek), hiszen akár több tízezres bírságokat is kaphatunk, magunk és mások biztonságának veszélyeztetéséről nem is szólva.

 

Azonban ha megtaláljuk a számunkra tökéletes női kerékpárt, számos előnyét élvezhetjük, legyen szó a mentális vagy a fizikai állapotunkat érintő pozitívumokról. Napjainkban a környezetvédelem kiemelten fontos, ezen a területen szintén meghatározó szerepet játszhat a kerékpárok rendszeres használata.