Egészséget nem vásárolhatsz, de kerékpárt igen!

BMX kerékpár

9termék19
Hűségponttal is
megvásárolható
Szuper akció
-10
BikeSafe regisztráció
Ajánlataink:
Online ár
Elérhetőség:
Raktáron
Raktáron
4 990 Ft 
4 500 Ft
9termék19

BMX kerékpárok tulajdonságai

Kevesen tudják, de a BMX volt az első olyan kerékpárkategória –vagy inkább stílus, amely szűk értelemben véve is a motorsporthoz köthető. Már a neve is ezt mutatja, mint Bicycle Moto-Cross, vagyis a kerékpár és krosszmotorozás keresztezése. Mint a legtöbb extrém sport, ez is Amerikából „származik”, mikor is fiatalok, akik nem tudták megengedni maguknak, hogy krosszmotort vásároljanak, építettek maguknak a versenyekhez hasonló pályát és harci díszbe öltözve nyomták reggeltől estig az ugrásokat-trükköket az erre a célra épített bringával.

Hogy a terhelésnek és trükköknek, ugrásoknak megfeleljen, a BMX kerékpárok kicsi, általában 20” kerekekkel rendelkeznek, a vázuk krómozott acélból vagy alumíniumból készül. A különbség a súlyban és strapabírásban van. Míg a krómozott nehezebb, az alu rozsdamentes, vagyis kevesebb törődést igényel –nem utolsó szempont egy trükkökre használt, általában több sérülést összeszedő bringánál. A hosszú hajtókar és az első fék is versenyzésre lettek kitalálva, ahogy a keskeny nyereg. A méretet csakúgy, mint a több bringánál, a felső cső hossza határozza meg.

BMX Stílusok, ágazatok

Kell egy kis történelem: a BMX az 1980-as években már kezdett elég elterjedt lenni, olyannyira, hogy 1982-ben már világbajnokságot is rendeztek. Egyre nagyobb szeletet hasított ki a kerékpársport tortájából, amely egyedi szubkultúrát hívott életre. Közel állt a gördeszkásokhoz, görkorisokhoz, extrém sportokat űzőkhöz. A kicsi kerékpárok alkalmasak voltak a versenyzés mellett trükkökhöz, így jött létre a „Cross” ágazat mellett a „Freestyle”. Utóbbi esetében már egyedi kialakításra volt szükség, ezért a nehéz krómváz előnyben részesült a súlypont lent tartása érdekében. A parádézáshoz elengedhetetlen volt a hátsón kívül az első fék is. Hogy a kerékpárost ne zavarja a mutatvány véghezvitelében, az első fékbovdeneket úgy alakították ki, hogy a kormány körbe forgatható legyen. A stílusokat, mint minden esetben a felhasználásnak megfelelően lehet megkülönböztetni, így az előbb említett alapnak számító Cross és Freestyle-on kívül Park, Flatland, Halfpipe, Street és Dirt/Trails módban lehet nyomni a BMX-el. Ember legyen a talpán, aki mindet trükk szerint meg tudja különböztetni egymástól, de talán a Halfpipe és Street, valamint a Dirt/Trails a legegyértelműbb. Míg a freestyle bringán igen, úgy ezeken nincs első fék, valamint a kerekük 36+12 küllőből áll, hogy jobban bírják a földet érést.

BMX mint szubkultúra

Kerékpársport és egy kicsit több: öltözködés, zene, közös pályaépítés, trükközések, utcai bandázások. A BMX amellett, hogy sport, olyan világ a béemikszeseknek, amihez tartozni akarnak, és ami mindent jelent (is) számukra. Alig várják, hogy együtt nyeregbe pattanjanak és gyakoroljanak, pályákon ugráljanak, egymást felülmúlva vagy tanítva a legújabb trükköket próbálgassák. Vagány dolog, de mégis fegyelem és kitartás kell ahhoz, hogy valaki, egy bizonyos szint felett tudja művelni. A lényeg, hogy a BMX már rég nem a krosszmotor alternatívája, hanem egy önálló sport, önálló kultúrával és közönséggel.

BMX kerékpárok a Berguson kínálatában

Az aktuális kínálat mindig változik, leginkább bővül, ahogy a gyártóktól beszerezhetők a legújabb modellek. Jelenleg Mongoose és GT BMX-ek vannak készleten. Előbbinek a „Legion”, utóbbinak pedig a „Slammer” nevet viselő változatai elérhetők. Árban viszonylag szűk a mezsgye: a belépő, 2022-es, acélvázas Mongoose Legion L10 108.990 forint, míg a legdrágább, szintén Mongoos Legion L500 krómvázzal 195.990 forint. A különbségek itt a váz anyagában, bovdenezésben, alkatrészek strapabírásában és kialakításban vannak. Ahogy ez lenni szokott, a belépő az ismerkedőknek, míg a top kategória már a profibbaknak ajánlatos. Az életérzés azonban azonos, ha nem gyereknek lesz, akkor érdemes ismét annak lenni!

Cím: 1051 Budapest, Erzsébet tér 1.

A klasszikus Erzsébet téri skateparkot a legtöbb budapestinek nem kell bemutatni. Itt gyűlik össze a fiatalság java, akik a sportolást össze akarják kötni a belváros borozgatós piknikhangulatával, és itt ráadásul senki nem is zaklatja őket azzal, hogy lekoptatnak mindent. De hogy mi van itt? Például gyorsító és funbox, amin remekül lehet csúszkálgatni is. Állítólag a méretek és a kivitelezés nem tökéletes, cserébe viszont ingyenes, továbbá jó találkozási pont a deszkásoknak és a sport rajongóinak.

Cím: 1146, Budapest Városligeti körút 7.

A Közlekedési Múzeumtól nem messze, a város legnagyobb parkjában is épült egy skatepark, legalábbis egy olyan egység, ami arra hasonlít. A létesítmény döntöttfalat, negyedívet, lépcsőt, egyenes korlátot és piramist is magába foglal, így remekül el lehet tölteni az időt. Nemzetközi sztárokat azonban ez a pálya valószínűleg nem fog kinevelni.

Cím: 1141, Budapest Mogyoródi út 132.

A Zuglói skatepark alapvetően egy ideális hely deszkázásra és BMX-ezésre. Van egy nagy spine, egy korrekt negyedív, egy elég nagy döntött fal, ami főleg bringásoknak használható, egy átlagon felüli átmérőjű flat korlát, amin nem tudjuk hogyan lehet csúszni, mindezeknek a túloldalán pedig különböző döntött fal-negyedív kombók találhatóak. A pálya középen egy alacsony törtpadka, egy egyenes korlát, illetve egy kicsúszós padka, amelynek az egyetlen szépséghibája, hogy egy szintben van a szomszédos boxszal, ami elég gagyi mérnöki munkáról tanúskodik. A funbox egyébként főleg BMX-re való, mert kizárt, hogy deszkával egy átlagember át tudja repülni, de ettől függetlenül ez egy jó parknak számít ma Budapesten.

Cím: 1163 Budapest, Sashalmi sétány 60.

A XVI. kerületi önkormányzat 2009-ben Uniós segítséggel épített egy poolt, vagyis egy deszkázásra való medencét, ami ugyan fényévekre van a belvárostól, de mégis folyton tele van zarándokokkal; a kaliforniai külvárosokra emlékeztető hangulat a pálmafákat leszámítva, tehát Sashalmon már elérhető, de persze azért még mindig kell a valódi életérzéshez némi képzelőerő. A lényeg, hogy a park használata ingyenes, a hangulat pedig általában remek.

Cím: 1033 Budapest, Fő tér 3.

A Laktanya és Vöröskereszt utca közötti területen, a helyi sportpark megújulásnak keretein belül építették fel. A Szentlélek tértől csupán pár percre található hely egy iskola és egy játszótér mellett helyezkedik el, és hamar népszerű lett a deszkások körében. Ez nem véletlen: a parkot hozzáértő sportolók bevonásával hozták létre, tehát egy viszonylag jól megtervezett, változatos, elemekben bővelkedő skateparkról van szó.

Cím: Lágyményosi híd pesti hídfő alatt, Boráros tér

KÖzel a belvároshoz, a Duna-part hűs szellúőjében, modern kialakítású pálya, ami minden street igényt kielégít. Imádni fogod, ráadául mellette megy az összes kerékpárút, el se tudod téveszteni.

 

Szűrés
Ajánlataink
Alkategória
Gyártó
Vázméret
Szín
Váz kialakítása
Kerékméret
Váz anyaga
Váltórendszer
Fék típusa
Termék státusza